Η ειδικότητα «Βοηθός Ιατρικών Βιολογικών Εργαστηρίων » λειτουργεί στο 2ο ΕΠΑΛ Χαλανδρίου.

1. Πτυχίο  “Βοηθός Ιατρικών Βιολογικών Εργαστηρίων

Ο απόφοιτος του τομέα Υγείας Πρόνοιας – Ευεξίας, από την ειδικότητα του Βοηθού Ιατρικών Βιολογικών Εργαστηρίων, με τις γνώσεις και τις δεξιότητες που αποκτά έχει τη δυνατότητα να εργαστεί στο δημόσιο και ιδιωτικό τομέα ως βοηθητικό εξειδικευμένο προσωπικό.

• Ως βοηθητικό προσωπικό στο δημόσιο ή στον ιδιωτικό τομέα, σε εργαστήρια μικροβιολογικά, βιοχημικά, αιματολογικά, ανοσολογικά, παθολογοανατομικά, κυτταρολογικά, σε κέντρα αιμοδοσίας, σε διαγνωστικά κέντρα με τις παραπάνω ειδικότητες, σε φαρμακευτικές εταιρίες και σε υπηρεσίες υγείας ή περιφερειακά κέντρα.

Αναλυτικά σε συνεργασία με τους ιατρούς μικροβιολόγους :

• αναγράφει  τα στοιχεία των εξεταζόμενων
  • τις αιτούμενες εξετάσεις και τα αποτελέσματα στο αρχείο του εργαστηρίου
  • δίνει οδηγίες  προς τους εξεταζόμενους για τη συλλογή των δειγμάτων και για τη σωστή προετοιμασία τους
  • παρασκευάζει τα απαραίτητα διαλύματα και θρεπτικά υλικά
  • γνωρίζει τον τρόπο λειτουργίας και συντήρησης των μηχανημάτων του εργαστηρίου
  • πραγματοποιεί αποστείρωση υλικών και εργαλείων
  • παραγγέλνει παραλαμβάνει και αποθηκεύει τα αναλώσιμα υλικά
  • γνωρίζει τους όρους υγιεινής και ασφάλειας του χώρου εργασίας
  • πραγματοποιεί μετρήσεις και τηρεί το ιατρικό απόρρητο

Αναλυτικά θα λέγαμε ότι ο Βοηθός Ιατρικών Βιολογικών Εργαστηρίων αποκτά τις απαραίτητες επιστημονικές και τεχνολογικές γνώσεις και ικανότητες ώστε να:

• Πραγματοποιεί απλές αιματολογικές, μικροβιολογικές και βιοχημικές εξετάσεις
  • Καθοδηγεί τους εξεταζόμενους για την κατάλληλη προετοιμασία τους πριν τις εξετάσεις
  • Συμμετέχει ενεργά στη λήψη αίματος και άλλων βιολογικών δειγμάτων
  • Παρασκευάζει όλα τα απαραίτητα υλικά, αντιδραστήρια και διαλύματα
  • Προετοιμάζει και ελέγχει κάθε είδους όργανο και μηχάνημα (μικροσκόπια, αυτόματους αναλυτές, φωτόμετρα κ.α.) που πρόκειται να χρησιμοποιήσει

Η εκπαίδευση παρέχεται στα ΕΠΑΛ , στην ειδικότητα των βοηθών νοσηλευτών που ανήκει στον Τομέα Υγείας Πρόνοιας κ Ευεξίας. Η διάρκεια φοίτησης στην ειδικότητα είναι 2 έτη και συνολικά 3 έτη.

Νομοθεσία:

2. Να εγγραφούν σε ΔΙΕΚ (με προτεραιότητα σε τμήματα συναφούς ή αντίστοιχης ειδικότητας, στο 2 ο έτος).
3. Να συμμετέχουν στον θεσμό της μαθητείας, αναβαθμίζοντας το πτυχίο τους σε επιπέδου 5.

Προοπτικές αγοράς εργασίας.

• Μικροβιολογικά, Αιματολογικά, Βιοχημικά και Ανοσολογικά Εργαστήρια που βρίσκονται σε Δημόσιες ή Iδιωτικές Νοσηλευτικές Μονάδες (Νοσοκομεία, Κλινικές, Κέντρα Υγείας, Υγειονομικούς Σταθμούς)
  • Ιδιωτικά Μικροβιολογικά, Αιματολογικά, Βιοχημικά και Ανοσολογικά Εργαστήρια, Πολυϊατρεία και Διαγνωστικά Κέντρα καθώς  και σε Ερευνητικά Ιατρικά και Βιολογικά Εργαστήρια

Μικροβιολογία ΙΙ2 Θεωρία + 3 Εργαστήριο