ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ

Οι χώροι των εργαστηρίων είναι χώροι διδασκαλίας, άσκησης και εργασίας, στους οποίους είναι απαραίτητο να τηρούνται οι κανόνες ασφάλειας και υγιεινής για τους μαθητές και τους εκπαιδευτικούς τους, όπως αυτοί ορίζονται από σχετικούς νόμους και διατάξεις. Ωστόσο παραμένει  σημαντική η συνεργασία των μαθητών σε αυτό το ζήτημα, η οποία μπορεί να εκφραστεί με τη συμμόρφωσή τους στα ζητήματα που αναφέρονται στη συνέχεια:

Α:  ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ και ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΤΩΝ ΜΑΘΗΤΩΝ ΣΤΟΥΣ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΑΚΟΥΣ ΧΩΡΟΥΣ:  Σε κάθε περίπτωση, είτε πρόκειται για την πρώτη ώρα και την σύνταξη του σχολείου τους , είτε για ενδιάμεσες στο ωράριο, οι μαθητές προσέχονται στο χώρο έγκαιρα. Μαθητής που προσέρχεται μετά την είσοδο του εκπαιδευτικού στο χώρο του εργαστηρίου, δεν γίνεται δεκτός και χρεώνεται με απουσία.

Οι μαθητές δεν επιτρέπεται να αποχωρούν από το χώρο του εργαστηρίου χωρίς την άδεια της Διεύθυνσης του Ε.Κ. Σε περίπτωση ασθενείας, ειδοποιείται ο κηδεμόνας του μαθητή (αν ο τελευταίος είναι ανήλικος) για το θέμα και προσέρχεται στη σχολική μονάδα για να παραλάβει το μαθητή.

Β:  ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΤΩΝ ΜΑΘΗΤΩΝ ΜΕΣΑ ΣΤΟΥΣ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΑΚΟΥΣ ΧΩΡΟΥΣ:  Οι μαθητές δεν παραμένουν στο χώρο του εργαστηρίου κατά το διάλειμμα.

Οι μαθητές προσέρχονται χωρίς κινητά τηλέφωνα και άλλες προσωπικής χρήσης ηλεκτρονικές συσκευές στο χώρο των εργαστηρίων. Η χρήση οποιουδήποτε από τα προαναφερόμενα μέσα στους χώρους του Ε.Κ. είναι παραβίαση νομικής διάταξης και τιμωρείται.

Για αυτονόητους λόγους ασφάλειας και υγιεινής, σε όλους τους χώρους του Ε.Κ. απαγορεύεται το κάπνισμα. Για τους ίδιους λόγους, οι μαθητές δεν καταναλώνουν ούτε φέρουν στο χώρο των εργαστηρίων οτιδήποτε φαγώσιμο ή πόσιμο.

Οι μαθητές προσέρχονται στους εργαστηριακούς χώρους με περιβολή η οποία δεν εγκυμονεί κινδύνους για την ασφάλειά τους. Όταν προβλέπεται από σχετικές διατάξεις η χρήση στολής εργασίας, οι μαθητές πρέπει να συμμορφώνονται με αυτό.

Οι μαθητές προσέρχονται με την σχολική τους τσάντα που περιέχει τα απαραίτητα βιβλία για την εκτέλεση των εργαστηριακών ασκήσεων καθώς και στυλό και τετράδιο για να κρατούν σημειώσεις.

Σε κάθε περίπτωση, έχουν την υποχρέωση να σέβονται τον διαθέσιμο εξοπλισμό και τα υλικά του εργαστηρίου και να μη θέτουν με τη συμπεριφορά τους σε κίνδυνο τον εαυτό τους, τους συμμαθητές τους και τον εργαστηριακό χώρο. Αυτό πρακτικά σημαίνει ότι οφείλουν μετά το πέρας του μαθήματος να καθαρίζουν και να επιστρέφουν τα εργαλεία, να μαζεύουν τυχόν υλικά που περίσσεψαν…