Η ειδικότητα «Βοηθός Φαρμακείου » λειτουργεί στο 2ο ΕΠΑΛ Χαλανδρίου.

1. Πτυχίο  “Βοηθός Φαρμακείου

Ο απόφοιτος του τομέα Υγείας Πρόνοιας – Ευεξίας, από την ειδικότητα του Βοηθού Φαρμακείου, με τις γνώσεις και τις δεξιότητες που αποκτά έχει τη δυνατότητα να εργαστεί στο δημόσιο και ιδιωτικό τομέα ως βοηθητικό εξειδικευμένο προσωπικό.

• Ως βοηθητικό προσωπικό σε ιδιωτικά φαρμακεία, φαρμακεία νοσοκομείων, φαρμακαποθήκες, βιομηχανίες και βιοτεχνίες φαρμάκων και καλλυντικών.
  • Ως ελεύθερος επαγγελματίας πάντοτε με την καθοδήγηση των φαρμακοποιών παρασκευάζει απλά φαρμακευτικά σκευάσματα και καλλυντικά

Αναλυτικά σε συνεργασία με τους υπεύθυνους Φαρμακοποιούς :

• Εκτελεί απλές ιατρικές συνταγές,
  • Δίνει ακριβείς οδηγίες για τη χορήγηση της δοσολογίας και τη διατήρηση του σκευάσματος
  • Συσκευάζει και αποθηκεύει φαρμακευτικά και καλλυντικά προϊόντα
  • Παραγγέλνει εμπορεύματα στις φαρμακαποθήκες, παραλαμβάνει και αποθηκεύει κατάλληλα, αξιολογεί και κοστολογεί προσφορές για την προμήθεια πρώτων υλών των προϊόντων
  • Καταγράφει, ταξινομεί και τηρεί τα απαραίτητα στοιχεία, βιβλία, καρτέλες και αρχεία του φαρμακείου ή του χώρου παραγωγής για τον ποιοτικό έλεγχο των προϊόντων,
  • Εφαρμόζει τους όρους υγιεινής και ασφάλειας στο χώρο εργασίας.

Φαρμακευτική είναι η επιστήμη υγείας που μελετά και ερευνά τις φαρμακολογικές, φαρμακοχημικές, φαρμακοτεχνικές και τοξικολογικές ιδιότητες των φαρμάκων. Η φαρμακευτική, επιπλέον είναι επιφορτισμένη με την ανακάλυψη, την παραγωγή, τον έλεγχο, τη δοκιμή, τη διάθεση και την ασφαλή και αποτελεσματική χρήση των φαρμάκων.

Ο “Βοηθός Φαρμακείου” είναι ένα επάγγελμα σύγχρονο και κατοχυρωμένο σε ευρωπαϊκό επίπεδο, που προσφέρει κοινωνική καταξίωση. Επίκεντρό του είναι ο άνθρωπος και η υγεία του.

Ο “Βοηθός Φαρμακείου” είναι ο εξειδικευμένος υπάλληλος που προσφέρει υπηρεσίες στη διακίνηση του φαρμάκου. Είναι ο καλλιεργημένος, ευχάριστος, ήρεμος επιστήμονας που συμβουλεύει και καθοδηγεί με τις γνώσεις του τον ασθενή. Πρέπει να διαθέτει αρκετά προσόντα, όπως: ευστροφία, τάξη, καθαριότητα, ακρίβεια, σχολαστικότητα, μεθοδικότητα, υψηλή κατάρτιση και επιστημονική γνώση, ευγένεια, συνέπεια, αξιοπιστία, υπομονή, υπευθυνότητα, εντιμότητα, εχεμύθεια.

Επίσης ένας “βοηθός φαρμακείου” πρέπει να διαθέτει ενσυναίσθηση, καθαρό επεξηγηματικό λόγο, να μπορεί να διαχειριστεί τον πελάτη και οποιδήποτε συζήτηση μαζί του, να διαθέτει ήπιο τόνο φωνής, φιλική διάθεση προς τον πελάτη, να μπορεί να σέβεται και να ακούει προσεκτικά τον πελάτη, να είναι πρόσχαρος, να διαθέτει αυτογνωσία, να είναι επικοινωνιακός, επίσης να διαθέτει αποφασιστικότητα όπου χρειάζεται και να διαθέτει ταλέντο στη διαχείριση επιχειρήσεων.

Η εκπαίδευση παρέχεται στα ΕΠΑΛ , στην ειδικότητα του Βοηθού Φαρμακείου που ανήκει στον Τομέα Υγείας Πρόνοιας κ Ευεξίας. Η διάρκεια φοίτησης στην ειδικότητα είναι 2 έτη και συνολικά 3 έτη.

Νομοθεσία: Νομοθεσία: Π.Δ. 72/2006 (ΦΕΚ 73 τ.Α’/06.04.2006)

Απαιτείται άδεια άσκησης επαγγέλματος Βοηθού Φαρμακείου:

1. Να λάβουν άδεια ασκήσεως επαγγέλματος (Πτυχίο + 1 έτος πρακτική άσκηση σε φαρμακείο + εξετάσεις)

3. Να εγγραφούν σε ΔΙΕΚ (με προτεραιότητα σε τμήματα συναφούς ή αντίστοιχης ειδικότητας, στο 2 ο έτος).
4. Να συμμετέχουν στον θεσμό της μαθητείας, αναβαθμίζοντας το πτυχίο τους σε επιπέδου 5.

Προοπτικές αγοράς εργασίας

Ο “βοηθός φαρμακείου” μπορεί να εργαστεί:

• Ιδιωτικά φαρμακεία
  • Φαρμακεία Νοσηλευτικών Ιδρυμάτων (Νοσοκομείων ή Κλινικών) των Κέντρων Υγείας
  • Φαρμακευτικές βιομηχανίες
  • Ιδιωτικά ιατρεία
  • Βιομηχανίες καλλυντικών
  • Δημόσιους οργανισμούς και Υπηρεσίες
  • Φαρμακαποθήκες
  • Φαρμακευτικά εργαστήρια.
  • Φαρμακεία ΕΟΠΥΥ.
  •  Φαρμακευτικές Υπηρεσίες Δημόσιων Οργανισμών.

Συνταγολογία-Νομοθεσία-Βιβλία Φαρμακείου2 Θεωρία
Φαρμακευτική Τεχνολογία ΙΙ1 Θεωρία + 1 Εργαστήριο