Η ειδικότητα «Βοηθός Νοσηλευτή » λειτουργεί στο 2ο ΕΠΑΛ Χαλανδρίου.

1. Πτυχίο  “Βοηθός Νοσηλευτή

Ο απόφοιτος του τομέα Υγείας Πρόνοιας – Ευεξίας, από την ειδικότητα του Βοηθού Νοσηλευτή, με τις γνώσεις και τις δεξιότητες που αποκτά έχει τη δυνατότητα να εργαστεί στο δημόσιο και ιδιωτικό τομέα ως βοηθητικό εξειδικευμένο προσωπικό.

• Ως βοηθητικό προσωπικό σε Νοσοκομεία  και Κέντρα Υγείας, Νοσηλευτικές μονάδες, Υγειονομικούς, σταθμούς, ΕΚΑΒ, Οίκους ευγηρίας, Κέντρα αποκατάστασης ατόμων με ειδικές ανάγκες και
  • Ως ελεύθερος επαγγελματίας που προσφέρει υπηρεσίες σε ασθενείς που νοσηλεύονται στο σπίτι υπό ιατρική  παρακολούθηση.

Αναλυτικά σε συνεργασία με τους υπεύθυνους νοσηλευτές :

• στρώνει το κρεβάτι του αρρώστου, σηκώνει ή τοποθετεί τον άρρωστο στο κρεβάτι, χορηγεί ουροδοχείο,  σωλήνα αερίων, υπόθετο, καθαρτικό και φαρμακευτικό υπόκλισμο στο κρεβάτι
  • χορηγεί εργαλεία σε μία χειρουργική επέμβαση, ετοιμάζει υλικό για αποστείρωση, απολυμαίνει τα αντικείμενα του χειρουργείου
  • βοηθά στην κένωση και την πλύση του στομάχου, κάνει λήψη ζωτικών  σημείων,  χορηγεί φάρμα  τοπικά ά από το στόμα, λαμβάνει ούρα και γαστρικό υγρό, χορηγεί Ο2 με μάσκα και ρινική κάνουλα, τοποθετεί τον άρρωστο στο χειρουργικό τραπέζι,
  • εφαρμόζει τεχνικές θεραπείας και πρόληψης κατακλίσεων, θερμά και ψυχρά επιθέματα, τεχνικές ατομικής καθαριότητας, εφαρμόζει νοσηλευτικές τεχνικές σε αρρώστους με παθήσεις  του ματιού, αυτιού, οστών, γεννητικών οργάνων, νευρικού και ουροποιητικού συστήματος,
  • φροντίζει νεογνό,  εφαρμόζει  καθαριότητα των γεννητικών οργάνων της λεχώνας
  • πραγματοποιεί μετρήσεις και τηρεί το ιατρικό απόρρητο.

Η ΝΟΣΗΛΕΥΤΙΚΗ αποτελεί σύνθεση επιστημονικών γνώσεων, τεχνικών εφαρμογών και ανθρωπιστικής συμπεριφοράς. Το ουσιαστικό νοσηλευτής προκύπτει από το ρήμα νοσηλεύω που σημαίνει φροντίζω, περιθάλπω~ και πράγματι το νοσηλευτικό έργο έχει ένα ευρύ πεδίο προσφοράς. Αναλυτικά θα λέγαμε ότι η νοσηλεύτρια/ ο νοσηλευτής συμβάλλει:

• Στην προαγωγή της υγείας του ατόμου, της οικογένειας και της κοινότητας.
  • Στην ανίχνευση και επισήμανση των προβλημάτων υγείας ή άλλων σχετικών παραγόντων που   επηρεάζουν την υγεία του ατόμου, της οικογένειας και της κοινότητας.
  • Στην επισήμανση και εκτίμηση προβλημάτων και αναγκών υγείας του πάσχοντος ατόμου.
  • Στην κατάστρωση σχεδίου για την επίλυση των προβλημάτων αυτών
  • Στην εκπαίδευση του ατόμου, της οικογένειας και της κοινότητας για να ακολουθούν κανόνες υγιεινής που θα διασφαλίζουν την υγεία τους.

Η εκπαίδευση παρέχεται στα ΕΠΑΛ , στην ειδικότητα των βοηθών νοσηλευτών που ανήκει στον Τομέα Υγείας Πρόνοιας κ Ευεξίας. Η διάρκεια φοίτησης στην ειδικότητα είναι 2 έτη και συνολικά 3 έτη.

Νομοθεσία: Π.Δ. 210/01 (Φ.Ε.Κ. 165 τ.Α’/24.07.2001) και Υ.Α.Υ7β/οικ.4756/01 (Φ.Ε.Κ. 1082 τ.Β’/14.08.2001) και Π.Δ. 268/2003 (Φ.Ε.Κ. 240 τ.Α’/16.10.2003).

1. Να λάβουν άδεια ασκήσεως επαγγέλματος (μετά από 6μηνη πρακτική άσκηση).

3. Να εγγραφούν σε ΔΙΕΚ (με προτεραιότητα σε τμήματα συναφούς ή αντίστοιχης ειδικότητας, στο 2 ο έτος).
4. Να συμμετέχουν στον θεσμό της μαθητείας, αναβαθμίζοντας το πτυχίο τους σε επιπέδου 5.

Προοπτικές αγοράς εργασίας.

• Δημόσια νοσοκομεία-ιδιωτικές κλινικές.
  •  Υγειονομικά κέντρα.
  •  Μαιευτήρια.
  •  Ιδιωτικά ιατρεία.
  •  Οδοντιατρεία.
  •  Σταθμοί Α΄ βοηθειών.
  •  Κέντρα Υγείας.
  •  Κέντρα Ψυχικής Υγείας
  •  Κέντρα αποκατάστασης ΑΜΕΑ.
  •  Υπηρεσίες Υγείας στρατού-ναυτικού- αεροπορίας.
  •  Κατασκηνώσεις.
  •  Οίκους ευγηρίας.
  •  Σε δημοτικούς κ ιδιωτικούς παιδικούς σταθμούς.
  •  Σε χώρους φιλοξενίας παιδιών.
  •  Ως ελεύθεροι επαγγελματίες για νοσηλεία κατ ’οίκον και φροντίδα ηλικιωμένων.

Νοσηλευτική ΙΙ2 Θεωρία + 10 Εργαστήριο
Στοιχεία Παθολογίας2 Θεωρία