ΚΑΛΩΣ ΗΡΘΑΤΕ ΣΤΟ ΔΙΑΔΙΚΤΥΑΚΟ ΤΟΠΟ ΤΟΥ 2ου ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΑΚΟΥ ΚΕΝΤΡΟΥ (Ε.Κ.) Χαλανδρίου  Β΄ Αθήνας – πρώην Σ.Ε.Κ –  του Νομού Αττικής

Στόχος της δημιουργίας του ιστοτόπου αυτού είναι να δώσει πληροφορίες για το 2ο ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΑΚΟ ΚΕΝΤΡΟ (Ε.Κ.) Χαλανδρίου  Β΄ Αθήνας – πρώην Σ.Ε.Κ ως προς :

• Τη Διάρθρωση του Ε.Κ.
  • Την Ισχύουσα Νομοθεσία για τα Ε.Κ.
  • Τα Συνεργαζόμενα Σχολεία με το Ε.Κ
  • Τους Τομείς που υπάρχουν σε κάθε Συνεργαζόμενο Σχολείο
  • Τις Ειδικότητες που λειτουργούν ανά σχολείο και ωράριο
  • Τα Επαγγελματικά Δικαιώματα των αποφοίτων ανά Ειδικότητα
  • Την Επικοινωνία με το Ε.Κ
  • Νέα και Ανακοινώσεις για τις Δράσεις των Τομέων του Ε.Κ.

Το Εργαστηριακό Κέντρο συνδέεται με Εργαστήρια Ειδικοτήτων των αντίστοιχων Τομέων , που υπάρχουν στα τέσσερα ΕΠΑ.Λ (2ο ΕΠΑΛ Χαλανδρίου,  3ο ΕΠΑΛ Χαλανδρίου, 7ο Εσπερινό  ΕΠΑΛ Χαλανδρίου, ΕΠΑ.Λ Αναβρύτων) και στο ΔΙΕΚ  Χαλανδρίου.

Στα παραπάνω Εργαστήρια οργανώνονται και  διεξάγονται τα Εργαστηριακά Μαθήματα των Ειδικοτήτων των Τομέων.

Το Ε.Κ διαθέτει τους εργαστηριακούς χώρους, το κατάλληλο εργαστηριακό εξοπλισμό, τα αναλώσιμα που χρειάζεται κάθε εργαστήριο. Επιπλέον, οι Υπεύθυνοι Εργαστηρίων μεριμνούν για τη τήρηση των κανόνων ασφαλείας και υγιεινής, καθώς και για τη συντήρηση του εξοπλισμού του κάθε Εργαστηρίου.

Σκοπός του Ε.Κ, είναι η απόκτηση γνώσεων και δεξιοτήτων από τους μαθητές και τις μαθήτριες , με στόχο τη σταδιοδρομία τους στην αγορά εργασίας.