Η ειδικότητα «Τεχνικός Οχημάτων» λειτουργεί στο 7ο Εσπερινό ΕΠΑΛ Χαλανδρίου και στο 3ο ΕΠΑΛ Χαλανδρίου.

1. Πτυχίο  “Τεχνικού  Εγκαταστάσεων Ψύξης Αερισμού και Κλιματισμού

Ο απόφοιτος της ειδικότητας Τεχνικός  Εγκαταστάσεων Ψύξης Αερισμού και Κλιματισμού αποκτά δεξιότητες που τον καθιστούν ικανό να εργαστεί σε διάφορους τομείς που σχετίζονται με τα οικιακά και επαγγελματικά ψυγεία καθώς και με τις ψυκτικών εγκαταστάσεις, τόσο τοπικών κλιματιστικών μονάδων όσο και κεντρικών κλιματιστικών εγκαταστάσεων.

Έχει τη δυνατότητα επίσης να απασχοληθεί σε:

• Δημόσιο
  • Εγκαταστάσεις βιομηχανικής και επαγγελματικής ψύξης και εγκαταστάσεις κεντρικού και βιομηχανικού αερισμού και κλιματισμού.

Επίσης , έχει τη δυνατότητα επίσης να απασχοληθεί ως:

• Ελεύθερος επαγγελματίας, μπορεί να εργάζεται σε εσωτερικό ή εξωτερικό χώρο, όπου υπάρχουν εγκατεστημένες ψυκτικές και κλιματιστικές εγκαταστάσεις, σε σπίτια, επιχειρήσεις, κτίρια γραφείων, καταστήματα
  • Μισθωτός σε επιχειρήσεις (βιομηχανίες κατασκευής ψυγείων και κλιματιστικών, εμπορικές και εργολαβικές επιχειρήσεις συναφών δραστηριοτήτων)
  • Τεχνίτης συντήρησης

Ο απόφοιτος μπορεί να αποκτήσει τις παρακάτω επαγγελματικές άδειες :

• Βεβαίωση αναγγελίας έναρξης άσκησης δραστηριότητας τεχνίτη Ψυκτικού (πτυχίο).
  • Άδεια Αρχιτεχνίτη Ψυκτικού (Βεβαίωση αναγγελίας + 2 χρόνια προϋπηρεσία + εξετάσεις)
  • Άδεια Εργοδηγού Ψυκτικού (Άδεια Αρχιτεχνίτη + 1 χρόνος προϋπηρεσία + εξετάσεις).
  • Πιστοποιητικό κατηγορίας III ή IV του άρθρου 4 του κανονισμού 303/2008 της επιτροπής της Ε.Ε. (πτυχίο + βεβαίωση επιτυχούς εξέτασης από φορέα αξιολόγησης).
  • Πιστοποιητικό κατηγορίας II του άρθρου 4 του κανονισμού 303/2008 της επιτροπής της Ε.Ε. (Άδεια Αρχιτεχνίτη Ψυκτικού).
  • Πιστοποιητικό κατηγορίας I του άρθρου 4 του κανονισμού 303/2008 της επιτροπής της Ε.Ε. (Άδεια Εργοδηγού Ψυκτικού).

Ο απόφοιτος κατόπιν πανελλαδικών εξετάσεων έχει πρόσβαση στην τριτοβάθμια εκπαίδευση και στα Ινστιτούτα Επαγγελματικής Κατάρτισης (ΙΕΚ) (κατά προτεραιότητα σε σχετικά με την ειδικότητά τους αντικείμενα).

Στοιχεία Τεχνικής Θερμοδυναμικής – Εφαρμογές3 Θεωρία + 3 Εργαστήριο
Μηχανική-Αντοχή Υλικών2 Θεωρία
Σχεδιασμός και Περιγραφή Στοιχείων Μηχανών3 Εργαστήριο
Τεχνολογία Μηχανολογικών Κατασκευών-Εφαρμογές2 Θεωρία + 5 Εργαστήριο