Η ειδικότητα «Βοηθός Φυσικοθεραπευτή » λειτουργεί στο 2ο ΕΠΑΛ Χαλανδρίου.

1. Πτυχίο  “Βοηθός Φυσικοθεραπευτή

Ο απόφοιτος του τομέα Υγείας Πρόνοιας – Ευεξίας, από την ειδικότητα του Βοηθού Φυσικοθεραπευτή, με τις γνώσεις και τις δεξιότητες που αποκτά έχει τη δυνατότητα να εργαστεί στο δημόσιο και ιδιωτικό τομέα ως βοηθητικό εξειδικευμένο προσωπικό.

• Ως βοηθητικό προσωπικό σε Φυσικοθεραπευτήρια (Ιδιωτικά, Δημόσια), Νοσοκομεία, Ιδρύματα αποκατάστασης, Ιατρεία θεραπευτικών λουτροπηγών, Γυμναστήρια, σε μεγάλες ξενοδοχειακές μονάδες που διαθέτουν χώρους γυμναστικής και φυσικής αποκατάστασης. και
  • Ως ελεύθερος επαγγελματίας που προσφέρει υπηρεσίες σε ασθενείς που νοσηλεύονται στο σπίτι υπό ιατρική  παρακολούθηση.

Αναλυτικά σε συνεργασία με τους υπεύθυνους Φυσικοθεραπευτές :

• Προετοιμάζει τον ασθενή για την συνεδρία
  • Γνωρίζει τον τρόπο λειτουργίας των μηχανημάτων
  • Εφαρμόζει απλές ασκήσεις υδροθεραπείας και μάλαξης
  • Στηρίζει ψυχολογικά και συμβουλευτικά τον ασθενή
  • Γνωρίζει τους κανόνες και τα υλικά για την οργάνωση της φυσιοθεραπευτικής συνεδρίας
  • Κρατά και ενημερώνει τα ιστορικά των ασθενών παραγγέλνει
  • Παραλαμβάνει και αποθηκεύει τα αναλώσιμα υλικά
  • Εφαρμόζει τους όρους υγιεινής και ασφάλειας στο χώρο εργασίας
  • Συνεργάζεται με τους ιδιωτικούς και δημόσιους ασφαλιστικούς οργανισμούς, για θέματα ασφάλισης των ασθενών

Το κλειδί για την επιτυχία του πτυχιούχου βοηθού Φυσικοθεραπευτή είναι η αγάπη για προσφορά προς τον συνάνθρωπο και κατ΄επέκταση η αγάπη για το επάγγελμα. Ιδιαίτερα σωματικά προσόντα και ικανότητες δεν είναι απαραίτητα. Με τις γνώσεις του θα χρειαστεί να υποστηρίξει και να βοηθήσει την εκτέλεση Φυσικοθεραπευτικών πράξεων στους χώρους εργασίας του.

Το ισοζύγιο του επαγγέλματος είναι θετικό. Η αγορά εργασίας είναι ανοιχτή για το β. Φυσικοθεραπευτή, ενώ λόγω της αυξανόμενης αναγνώρισης και αποδοχής των τεχνικών της Φυσικοθεραπείας , οι προοπτικές του επαγγέλματος γίνονται όλο και περισσότερο θετικές. Κύριος στόχος είναι η απόκτηση των απαραίτητων δεξιοτήτων και γνώσεων που απαιτούνται έτσι ώστε οι απόφοιτοι β. Φυσικοθεραπευτές να ανταποκριθούν άμεσα στην αγορά εργασίας.

Η εκπαίδευση παρέχεται στα ΕΠΑΛ , στην ειδικότητα των βοηθών νοσηλευτών που ανήκει στον Τομέα Υγείας Πρόνοιας – Ευεξίας. Η διάρκεια φοίτησης στην ειδικότητα είναι 2 έτη και συνολικά 3 έτη.

Νομοθεσία:

2. Να εγγραφούν σε ΔΙΕΚ (με προτεραιότητα σε τμήματα συναφούς ή αντίστοιχης ειδικότητας, στο 2 ο έτος).
3. Να συμμετέχουν στον θεσμό της μαθητείας, αναβαθμίζοντας το πτυχίο τους σε επιπέδου 5.

Προοπτικές αγοράς εργασίας.

• Φυσικοθεραπευτήρια
  • Νοσοκομεία
  • Κλινικές