Η ειδικότητα «Αισθητικής Τέχνης » λειτουργεί στο 2ο ΕΠΑΛ Χαλανδρίου.

1. Πτυχίο  “Αισθητικής Τέχνης“

Ο απόφοιτος του τομέα Υγείας Πρόνοιας – Ευεξίας, από την ειδικότητα της Αισθητικής Τέχνης, με τις γνώσεις και τις δεξιότητες που αποκτά έχει τη δυνατότητα να εργαστεί στο δημόσιο και ιδιωτικό τομέα ως βοηθητικό εξειδικευμένο προσωπικό.

• σε Ινστιτούτα Αισθητικής, σε καταστήματα καλλυντικών, σε κέντρα αδυνατίσματος, μοντέλων.
  • σε θέατρα, σε τηλεοπτικούς σταθμούς και σε στούντιο φωτογράφησης

Αναλυτικά μπορεί να:

• Κάνει απλές αισθητικές πράξεις (καθαρισμό, προσωρινή αποτρίχωση προσώπου και σώματος, μάλαξη).
  • Κάνει μακιγιάζ προσώπου, μανικιούρ – πεντικιούρ.
  • Χειρίζεται και τοποθετεί τα μηχανήματα αισθητικής.

Περιγραφή Επαγγέλματος

Η ανάγκη των ανθρώπων να εναρμονίζονται με τα σύγχρονα πρότυπα ομορφιάς καθώς και να βελτιώνουν συνεχώς την εξωτερική τους εμφάνιση οδήγησε στην ανάπτυξη της ειδικότητας της αισθητικής.

Η αναζήτηση του ωραίου και η προσπάθεια προσέγγισής του υπήρχε πάντα στην ανθρώπινη φύση, από τα παλαιότερα χρόνια μέχρι σήμερα. Η ανάγκη αυτή του ανθρώπου για καλαισθησία οδήγησε σιγά σιγά στην ανάπτυξη της αισθητικής επιστήμης και παρουσίασε ιδιαίτερη άνθιση τα τελευταία χρόνια, παράλληλα με
την άνοδο του βιοτικού επιπέδου του ανθρώπου.

Αισθητική ονομάζεται η επιστήμη που ασχολείται με τη βελτίωση και τη συντήρηση της εξωτερικής εμφάνισης του υγιούς προσώπου και του υγιούς σώματος εφαρμόζοντας εξωτερικά φυσικές και τεχνικές μεθόδους αισθητικής. Τέτοιες μέθοδοι είναι καλλυντικά προϊόντα, εξειδικευμένα μηχανήματα, ειδικοί χειρισμοί κ.α. Σημαντική παρατήρηση είναι ότι η αισθητική φροντίζει να μην αλλοιώνονται τα φυσικά χαρακτηριστικά του κάθε ανθρώπου.

Η επιστήμη της αισθητικής ερευνά την έννοια του ωραίου και επεμβαίνει ανάλογα με τη νοοτροπία και τα κριτήρια που υπαγορεύονται από τις αισθητικές αντιλήψεις της κάθε εποχής. Επικεντρώνει την προσοχή της όχι μόνο στο «είναι υγιές» αλλά και στο «φαίνεσθαι υγιές» σε συνδυασμό βέβαια με το αισθητικά όμορφο.

Εκτός όμως από τη βελτίωση της υγείας και της εξωτερικής εμφάνισης του πελάτη, η αισθητική επιστήμη έχει έναν επιπλέον σκοπό, τη βελτίωση της ψυχικής υγείας των ανθρώπων, καθώς η ψυχοσωματική ισορροπία είναι ένας από τους παράγοντες για την ύπαρξη της ομορφιάς και αποπνέει στον άνθρωπο τόνωση της αυτοπεποίθηση, σιγουριά, ενθάρρυνση, ανανέωση και τελικά ομορφιά.

Οι υπηρέτες της αισθητικής επιστήμης ονομάζονται αισθητικοί. Ο κάθε αισθητικός για να λέγεται επαγγελματίας πρέπει να διαθέτει την κατάλληλη μόρφωση και να εκτελεί τα καθήκοντά του με αγάπη και σεβασμό προς το συνάνθρωπό του και πελάτη του

Εκπαίδευση- Τίτλοι Σπουδών- Ισοτιμία- Επαγγελματικά Δικαιώματα

Η εκπαίδευση παρέχεται στα ΕΠΑΛ , στην ειδικότητα των βοηθών νοσηλευτών που ανήκει στον Τομέα Υγείας Πρόνοιας κ Ευεξίας. Η διάρκεια φοίτησης στην ειδικότητα είναι 2 έτη και συνολικά 3 έτη.

Οι απόφοιτοι των ΕΠΑΛ προαιρετικά μπορούν:

Να παρακολουθήσουν πρόγραμμα Μαθητείας εννέα(9) μηνών ώστε να αναβαθμίσουν το πτυχίο τους σε επίπεδο 5 και

Να εγγράφουν στα ινστιτούτα Επαγγελματικής κατάρτισης (Ι.Ε.Κ)  και  κατά  προτεραιότητα  σε τμήματα αντίστοιχης ή συναφούς ειδικότητας με την ειδικότητα του  πτυχίου τους.

Νομοθεσία:  Τα επαγγελματικά δικαιώματα των αποφοίτων Αισθητικής Τέχνης του Τομέα Υγείας Πρόνοιας και Ευεξίας ορίζονται στο ΦΕΚ 771/τ.Β/7-03-2018

Δεν απαιτείται άδεια Μακιγιέρ, επίσης δεν απαιτείται άδεια ως βοηθητικό προσωπικό σε μονάδες αισθητικής.

1. Να λάβουν άδεια ασκήσεως επαγγέλματος (μετά από 6μηνη πρακτική άσκηση).

3. Να εγγραφούν σε ΔΙΕΚ (με προτεραιότητα σε τμήματα συναφούς ή αντίστοιχης ειδικότητας, στο 2 ο έτος).
4. Να συμμετέχουν στον θεσμό της μαθητείας, αναβαθμίζοντας το πτυχίο τους σε επιπέδου 5.

Προοπτικές αγοράς εργασίας

Οι απόφοιτοι της ειδικότητας μπορούν να εργαστούν:

• ως υπάλληλοι σε ινστιτούτα Αισθητικής
  • σε φαρμακεία
  • σε καταστήματα καλλυντικών ως σύμβουλοι ομορφιάς
  • σε βιομηχανίες καλλυντικών προϊόντων
  • σε εταιρείες μηχανημάτων Αισθητικής
  • ως βοηθοί σε χημικά εργαστήρια καλλυντικών
  • σε SPA και Κέντρα Θαλασσοθεραπείας
  • σε μεγάλες ξενοδοχειακές μονάδες στα τμήματα Αισθητικής
  • ως Μακιγιέζ/Μακιγιέρ (θέατρο, κινηματογράφο, τηλεόραση)
  • σε περιοδικά ως υπεύθυνοι για θέματα Αισθητικής και ομορφιάς