Το ΕΠΑ.Λ. αποτελεί μια εναλλακτική επιλογή σπουδών σταδιοδρομίας για τον μαθητή. Για πολλές δεκαετίες το Επαγγελματικό Λύκειο θεωρούταν επιλογή των αδύναμων και αδιάφορων μαθητών. Πλέον όμως θεωρείται μια έξυπνη επιλογή για τους μαθητές που θέλουν να στοχεύσουν σε υψηλόβαθμές σχολές.

Το Επαγγελματικό Λύκειο προσφέρει και εκείνο με την σειρά του ισότιμο απολυτήριο με αυτό του Γενικού Λυκείου. Πλέον όλοι οι απόφοιτοι Επαγγελματικού Λυκείου μπορούν να εισαχθούν και σε σχολές Α.Ε.Ι. Ακόμη τους χορηγείται Πτυχίο Επαγγελματικής Ειδικότητας , Εκπαίδευσης και Κατάρτισης επιπέδου 4 μετά την ολοκλήρωση των ενδοσχολικών εξετάσεων.

Οι 3 τάξεις του Επαγγελματικού Λυκείου δομούνται ως εξής : Α τάξη περιλαμβάνει μαθήματα γενικής παιδείας. Β τάξη με 9 τομείς σπουδών ( 12 ώρες μαθήματα Γενικής Παιδείας και 23 ώρες Θεωρητικά και Εργαστηριακά μαθήματα ανά τομέα).

Η Γ τάξη έχει 36 Ειδικότητες (12 ώρες μαθήματα Γενικής Παιδείας και 23 ώρες Θεωρητικά και Εργαστηριακά μαθήματα ανά τομέα).

Ας δούμε τους τομείς – κατευθύνσεις των Επαγγελματικών Λυκείων :

• Τομέας Πληροφορικής
  • Τομέας Μηχανολογίας

• Τομέας Ηλεκτρολογίας – Ηλεκτρονικής και Αυτοματισμού

• Τομέας Διοίκησης και Οικονομίας

• Τομέας Γεωπονίας Τροφίμων και Περιβάλλοντος

• Τομέας Υγείας Πρόνοιας και Ευεξίας

• Τομέας Ναυτιλιακών Επαγγελμάτων

• Τομέας Δομικών Έργων

• Τομέας Εφαρμοσμένων Τεχνών

Φυσικά υπάρχει η δυνατότητα φοίτησης στα ΕΠΑ.Λ. απόφοιτων παρακολουθώντας μόνο μαθήματα Ειδικότητας. Ένας απόφοιτος Γενικού Λυκείου μπορεί να αποκτήσει πτυχίο ειδικότητας με έγγραφη στην Β΄ τάξη ΕΠΑ.Λ. και διετή κύκλο φοίτησης. Ο απόφοιτος του Επαγγελματικού Λυκείου δύναται να αποκτήσει 2 ο πτυχίο Ειδικότητας ίδιου τομέα με έγγραφη στην Γ ΄τάξη ή 2ο πτυχίο ειδικότητας διαφορετικού τομέα με έγγραφη στην Β τάξη.

Άξιο προς συζήτηση είναι το προαιρετικό Μεταλυκειακό έτος -μαθητείας, μια έξυπνη επιλογή για μαθητές που δεν μπόρεσαν να εξασφαλίσουν μια θέση στην τριτοβάθμια εκπαίδευση μέσω των Πανελλαδικών. Το Μεταλυκειακό έτος ή Μαθητεία δίνει την δυνατότητα στον απόφοιτο του ΕΠΑ.Λ. να ενταχθεί σε πραγματικό εργασιακό περιβάλλον για 9 μήνες υπό την εποπτεία του σχολείου με πλήρη εργασιακά δικαιώματα. Προσφέρεται δηλαδή μισθός 75% του κατώτατου μισθού και πλήρη ασφάλιση (υγειονομική ή συνταξιοδοτική ). Ύστερα από εξετάσεις πιστοποίησης είναι δυνατή η απόκτηση πτυχίου επιπέδου 5.

Ολοκληρώνοντας πρέπει να αναφερθούμε και στην δυνατότητα των αποφοίτων να εισαχθούν στην τριτοβάθμια εκπαίδευση.